Bengül ERDAMAR


 

İskenderun ’da doğmuş, İzmir Gazi İlkokulu ’ndan sonra orta öğrenimini İstanbul Erenköy Kız Lisesi ’nde, lisans öğrenimini ise 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme-Maliye Bölümü 'nde tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ’nde Yönetim-Organizasyon dalında master yapmıştır.

 

Radyo ile ilkokul yıllarında İzmir Radyosu Çocuk Saati programlarında çalışarak tanışan Erdamar, 1966 yılında sınavla girdiği TRT İstanbul Radyosu ’nda Prodüktör-Spiker olarak göreve başlamıştır. Spikerliğin yanısıra, yirmi iki yıl süreyle aralıksız radyo programları hazırlayan Erdamar, 1989 yılında TRT Genel Müdürlüğü tarafından, Alman yayın kuruluşu WDR (Köln) 'de görevlendirilmiştir. 1976 ve 1988 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nde de kısa süreli olarak görev yapmıştır. 1972 yılından bu yana Televizyon’da da çeşitli müzik, yarışma, sohbet ve kültür programlarında sunuculuk yapmaktadır.

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ’nde öğretim görevlisi olarak 1983 yılından beri “Radyoda Program Yapımı” derslerini yürüten Erdamar ’ın, İstanbul, Konya-Selçuk ve Eskişehir-Anadolu Üniversiteleri İletişim Fakülteleri ’nde ders kitabı olarak okutulan “Radyo Programcılığı” adlı bir ders kitabı vardır.

 

TRT ’de Başspiker olarak  da çalışan Erdamar, TRT İstanbul Radyosu Müdür Yardımcılığı ve İstanbul Televizyon Denetim Müdürlüğü de yapmıştır. TRT Yayın Denetleme Kurulu İstanbul Temsilciligi görevinden sonra 11.07 20011 tarihinde emekli olmustur.

 

Prof. Dr. Cengiz ERDAMAR ile evlidir. İki çocuğu vardır.