Liderlikte 3 Yaklaşım Eğitimi

 

Eğitimin Hedefi

 
Yöneticilik ve Liderlik kelimeleri günümüzde eş anlamlı olarak kullanılan, ancak tamamen farklı davranış ve düşünce kalıplarını yansıtan 2 farklı kavramdır. Liderliğin akademik tanımının aksine; mevki gücüyle desteklenmiş Yöneticilerin kendini bir ‘Lider’ olarak gördüğü, ancak davranışının gerçek bir lider davranışını yansıtmadığı sıkça görülmektedir. Bir zamanlar ‘Posture’ ile herşeyin hallolacağına, kitlelerin takibi için bu üstünlüğün yeterli olacağına dair inanç, fiziksel ve beyinsel gelişimini en üst seviyeye taşımış lidere olan açlık, zaman geçtikçe..
Daha Fazla Detay

Zaman Yönetimi Eğitimi

 

Eğitimin Hedefi

 
Zaman; hızla akıp gider, sınırlıdır, değerlidir, tükenir, ancak yönetilebilir ! Aynı çalışma saatinde iki çalışandan biri işlerini yetiştirip, tam ve zamanında yaparken, diğerinin her işinin acil ve önemli olduğu, sürekli koşuşturduğu, ancak yetişemediği, işin yoğunluğundan sürekli yakındığı görülebilir. Peki bu iki profil arasındaki fark nedir ? Neyin acil ve önemli olduğuna nasıl karar veririz ? Bize acil olduğu söylendiği için bir işe öncelik vermek ne ölçüde doğrudur ? Zamanımızı çalan engelleyicileri..
Daha Fazla Detay

Renklerin Sihirli Dünyası Eğitimi

 

Eğitimin Hedefi

 
Kapkara bir dünyada yaşamak nasıl olurdu, hiç düşündünüz mü ? Bedeniniz, etrafınızdaki insanlar, denizler, gökyüzü, ağaçlar, çiçekler, kısacası her şeyin kapkara olduğunu gözünüzde bir canlandırın.. Böyle bir yeryüzünde yaşamayı hiç istemezdiniz, öyle değil mi ? Peki, yeryüzünü renkli kılan nedir ? Dünyamızı olağanüstü güzel kılan renkler nasıl oluşmaktadır ? Renkler -yeşil hariç- gerçekte yoktur, biliyor muydunuz ?!. Evrendeki her şey katı-sıvı-gaz olarak sınıflandırılsa da; titrer, parlar ve sürekli değişir. Yani her şey, enerjinin farklı biçimleri olarak..
Daha Fazla Detay

İnovasyon ve Yaratıcılık Eğitimi

Yoğunlaşan rekabet ortamında yeni fikirler ve bu fikirlerin hayata geçirilmesinin önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Kurumlarda yeni fikirlerin ortaya çıkması rastgele veya kişilerin inisiyatiflerinden çıkarak kurumun bir stratejisi ve yapısal oluşumlarının bir çıktısı olmak durumundadır.

Daha Fazla Detay